FINAŁ V EDYCJI KONKURSU ” ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – WALKA O PAMIĘĆ I CZEŚĆ „

http://www.szkolaspecjalna.grojec.pl/692-zolnierze-wykleci-walka-o-pamiec-i-czesc

Final konkursu1 Dnia 13 marca 2017 w Zespole Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu odbył się finał Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”.

W uroczystym rozstrzygnięciu V edycji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej w Jurkach oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą.

 

Konkurs rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły w asyście Kadetów z Liceum Kadetów RP w Lipinach i odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor ZSS Ewa Mąkosa. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, główny pomysłodawca konkursu, przedstawił cele i przypomniał jego historyczną wartość.

Głównym punktem programu były wystąpienia uczniów, którzy wykonali prezentacje multimedialne o wybranych uczestnikach podziemia antykomunistycznego. Młodzież swoimi prezentacjami wywołała wzruszenie wśród gości.

„Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, który jest fragmentem prawdziwej historii Polski”. – powiedział Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP inicjator imprezy.

Zwyciężczyniami tegorocznej edycji konkursu zostały:

Adrianna Jarecka z Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu.

Justyna Matuszczak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą.

Obydwie laureatki zdobyły nagrodę ufundowaną przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka – wyjazd do Brukseli.

Wyróżnienia otrzymali również uczniowie:

  1. Mateusz Kobus ze SOSW w Nowym Mieście nad Pilicą
  2. Hubert Darnowski ze SOSW w Jurkach
  3. Mateusz Muranowicz z ZSS w Grójcu

Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości m. in.Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP, Prezes IPN dr Jarosław Szarek, Posłowie na Sejm RP Marek Suski, Dariusz Bąk, Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak, Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Krzysztof Szewczyk – Dyrektor Delegatury KO w Radomiu, Marek Ścisłowski – Starosta Grójecki, prof. Wiesław Jan Wysocki – członek prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Danuta Pawlik Naczelnik Delegatury IPN w Radomiu, Krzysztof Murawski – Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, przedstawiciele służb mundurowych płk. Andrzej Kozera – Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, Nadkom. Robert Faryna – Komendant Powiatowy Policji w Grójcu oraz przedstawiciele Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Swoją obecnością uroczystość uświetnili burmistrzowie i wójtowie gmin, przedstawiciele duchowieństwa, radni powiatu grójeckiego – Barbara Kowalska, Paweł Siennicki, Wojciech Wojtczak, Wiesław Czerwiński oraz Dariusz Gwiazda w podwójnej roli jako radny i Komendant Hufca ZHP w Grójcu. Gościliśmy dyrektorów szkół i placówek prowadzonych przez starostwo, obecni byli również nauczyciele i uczniowie.

Wydarzenie wzbogaciły: wystawa fotograficzna Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego o Żołnierzach Wyklętych, występ artystyczny uczniów ZSS oraz gawęda 20-tej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Łaziki” przy ZSS w Grójcu pt. „O krzyżu harcerskim i patriotyzmie”.

Podczas uroczystości pan Marian Kołomański, żołnierz AK został wyróżniony medalem senatu, przyznawanym przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Na zakończenie dyrektor Ewa Mąkosa podziękowała zaproszonym gościom za udział w tej niezwykłej lekcji prawdy, historii i patriotyzmu. Szczególne podziękowała nauczycielom – opiekunom ze szkół i ośrodków: Justynie Kępce, Bożenie Kocój i Marcinowi Walczakowi za przygotowanie uczniów do konkursu.

Podziękowania skierowane również były do sponsorów, którzy wsparli uroczystość rzeczowo i finansowo: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, Starostwo Powiatowe w Grójcu, Firma Refresco, Spółka Doehler, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu za przygotowanie poczęstunku, Spółka Ferrero Polska Sp. z o.o. za ufundowanie słodkich nagród dla uczestników konkursu oraz mediów, które objęły patronat medialny: TVP3, Radio Plus, Tygodnik OKO, Gazeta Jabłonka, Echo Dnia, Ziemia Przysuska.

Pani dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom ZSS w Grójcu za organizację uroczystości, wspaniałe dekoracje.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawowały instytucje:

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Instytut Pamięci Narodowej.

B. Lipińska