20 DH NS ŁAZIKI NA IV ZLOCIE DRUŻYN HARCERSKICH W SANDOMIERZU

 

dsc08931W  dniach 21 – 23.10.2016 r. 20 DH NS „Łaziki” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im.ks.J.Twardowskiego w Grójcu wzięła udział w IV ogólnopolskim integracyjnym zlocie drużyn harcerskich ZHP pod hasłem „Pamięć historii żyje w nas”. Celem zlotu było pogłębianie wiedzy historycznej o Sandomierzu, kształtowanie postaw patriotycznych, doskonalenie vademecum harcerskiego oraz integracja z innymi uczestnikami.

Zlot rozpoczął się apelem powitalnym z udziałem zaproszonych gości. Następnie wyruszyliśmy na zwiad „Śladami wydarzeń historycznych miasta Sandomierz”. Podczas zwiadu weszliśmy na Bramę Opatowską – jedną z czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesioną przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. Z tarasu widokowego bramy podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicy. Tego dnia zwiedziliśmy także Ratusz z drugiej połowy XIV wieku, znajdujący się w centralnej części Rynku Starego Miasta. Wieczorem odbyło się Ognisko Harcerskie „Wszystko co nasze Polsce oddamy…”, podczas którego miała miejsce prezentacja drużyn oraz podsumowanie zwiadu.

Kolejny dzień zlotu rozpoczął się poranną gimnastyką. Po śniadaniu wyruszyliśmy w grę terenową „W poszukiwaniu bohaterów”. Gra rozpoczęła się zwiedzaniem Podziemnej Trasy Turystycznej o długości około 500 metrów – systemu dawnych XIV i XV – wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami i jest owiana różnymi legendami. Kolejne punkty gry terenowej to: Cmentarz Katedralny, Park Piszczele, Bulwar, pomnik Jana Pawła II, Kościół Dominikański Św. Jakuba oraz Wyższe Seminarium Duchowne. W tych miejscach mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o zabytkach tego miasta. Oczywiście będąc w Sandomierzu odwiedziliśmy także miejsca związane z kręconym tutaj telewizyjnym serialem „Ojciec Mateusz”. Po południu odbyła się Harcerska Msza Święta, podczas której dziękowaliśmy za udany zlot oraz modliliśmy się o bezpieczny powrót do domu. Wieczór spędziliśmy tańcząc i świetnie się bawiąc na dyskotece.

Zgodnie z planem zlotu, ostatni dzień zakończył się Apelem pożegnalnym, podczas którego drużyny otrzymały dyplomy oraz nagrody za udział w zlocie. Pomimo deszczowej pogody byliśmy bardzo zadowoleni z rajdu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak owocne w wiedzę i wrażenia wyjazdy.

dsc08916dsc08933