Harcerska Akcja Letnia Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

HARCERSKA AKCJA LETNIA

2025

Czas na obóz!

Zapraszamy na obóz harcerski i kolonię zuchową harcerzy z Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym.

Miejsce: Sztutowo, województwo pomorskie.

Termin: 05-18.07.2025 r.

Adres: Obóz Hufca ZHP Grójec
ul. Morska 21
82-110 Sztutowo

Zapewniamy:

  • Wykwalifikowaną kadrę kierowniczą i wychowawczą, która spełnia wszelkie wymogi stawiane organizatorom wypoczynku dzieci i młodzieży (w tym również stałą opiekę medyczną na terenie obozowiska),
  • 4 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) przygotowane przez wykwalifikowany personel kuchenny,
  • Noclegi w dużych namiotach (w każdym 5-6 osobowych) wyposażonych w łóżka polowe (kanadyjki) lub (w przypadku Harcerzy Starszych) samodzielnie zbudowane prycze, materace, koce oraz regały
  • Umywalnie, kabiny natryskowe, kabiny WC serwisowane przez specjalistyczną firmę,
  • Bezpieczny teren obozowiska położony z dala od zabudowań, zlokalizowany na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
  • Program realizowany metodyką harcerską tworzony przez instruktorów oraz funkcyjnych naszego Hufca. W programie m.in. warsztaty tematyczne, biegi terenowe, zwiady, gry, pląsy, ogniska, festiwale, rozgrywki sportowe oraz wycieczki górskie po malowniczym parku narodowym.

Drodzy Rodzice

W celu zapewnienia jak najlepszego przygotowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji. Dodatkowo pragniemy zachęcić do aktywnego kontaktu z nami drogą telefoniczną lub mailową. Wszystkie pytania i odpowiedzi będą publikowane na tej podstronie.

W roku 2019 roku przeniesiemy się na Dziki Zachód. Będziemy mogli stać się na chwilę Indianami lub kowbojami odkrywającymi Nowy Świat. Mamy nadzieję, że Państwa dzieci nie tylko wrócą wypoczęte, ale bogatsze o nowe doświadczenia i wiedzę. Liczymy na to, że metoda harcerska którą, wykorzystujemy w swoim działaniu przyczyni się do zdobycia nowych umiejętności i stanie się przyczynkiem do nauki nawet w okresie przerwy wakacyjnej.

Program obozu jest kontynuacją całorocznej pracy drużyny. Warunkiem uczestnictwa w obozie jest opłacenie składek członkowskich ZHP za 2019 r. oraz opłacenie kosztów obozu. Program obozu obok wielu dodatkowych atrakcji (koszulka, plakietka okolicznościowa, wycieczka do Trójmiasta i statkiem do Fromborka).

Ważne sprawy, Karta kwalifikacyjna uczestnika oraz wpłata za obóz / kolonię zuchową:

Prosimy o dopełnienie formalności związanych z wyjazdem na obóz.

Koszt:

I rata – 300 zł – wpłata do 25 kwietnia

II rata – 1700 zł – wpłata do 30 maja

na konto Hufca : 32 9128 0002 2001 0014 7877 0001

Tytułem: imię i nazwisko uczestnika, nazwa drużyny/gromady ; HAL Belsk Duży

Zebranie dla Rodziców: niedziela 8 czerwca godzina 16.00 w harcówce w Belsku Dużym, ul. Modrzewiowa 1c

Szczegółowe informacje, odbiór wypełnionych kart zgłoszeń (karty będą rozdane wcześniej na zbiórkach lub można pobrać poniżej), odpowiedzi na pytania – bezpośrednio u Drużynowych oraz w czasie zebrania.

Telefony i inne urządzenia elektroniczne

Opiekunowie nie ponoszą odpowiedzialności za sprzęt elektroniczny np. telefony, tablety, zegarki elektroniczne itp.

Prosimy by dzieci nie zabierały takich urządzeń na obóz lub kolonię zuchową. Nie będzie możliwości ich ładowania. Telefony komórkowe stanowią duży problem. Zdarzają się przypadki zagubienia sprzętu. W związku z trudnościami logistycznymi kadra podjęła decyzję, (jak od kilku lat) że także w tym roku telefony nie będą ładowane.

Kontakt z dziećmi będzie odbywać się przez telefony drużynowych codziennie w godzinach ciszy poobiedniej, to jest między 14.15 a 15.00. Prosimy przestrzegać ram czasowych. Nie zabraniamy wzięcia telefonu. Jeśli już to zalecamy, aby był wyłączony i schowany w plecaku i czekał na włączenie na koniec obozu.

Mają Państwo możliwość, aby dzieci chociaż na chwilę odpoczęły od tych wszystkich nowych gadżetów które nas codziennie otaczają. Czy dobrym rozwiązaniem jest dawanie dziecku 5 przenośnych baterii tylko po to aby mógł się wpatrywać się w ekran telefonu?

Warta obozowa

W gniazdach metodycznych harcerzy i harcerzy starszych (podobozach odpowiednich grup wiekowych) warty będą odbywały się całodobowo. W wartach będą brali udział wszyscy obozowicze tych gniazd. Dostęp na teren każdego podobozu będzie odbywał się przez jedną bramę obozową. Cały teren podobozów będzie otoczony ogrodzeniem. Każdy wartownik będzie miał za zadanie monitorowanie wejść i wyjść z terenu podobozu. Wszystkie osoby poza uczestnikami i kadrą obozu będą rejestrowane w księdze wejść i wyjść. Jeśli wartownik nie będzie pewny czy może wpuścić daną osobę zapyta o zgodę Komendę Podobozu. Tylko od niej zależy zgoda na wejście na teren podobozu.

Osoby nie będące uczestnikami i kadrą obozu nie będą miały możliwości wejścia na teren. Celem tego elementu obrzędowości obozu jest bezpieczeństwo obozowiczów i rzeczy pozostawionych na terenie obozowiska, pilnowanie proporców zastępów oraz dbanie o maszt z flagą państwową i wiele innych harcerskich zadań, tworzy to również niepowtarzalny klimat każdego harcerskiego obozu. Dodatkowo krążący rodzice po podobozie powodują u innych uczestników tęsknotę za rodzicami.

Odwiedziny rodziców – najlepiej jakby jej nie było!

Jeśli już nie wytrzymacie to zapraszamy do odwiedzin w jeden weekend tj.: 20 lipca 2019. Prosimy, aby uszanować termin i czas odwiedzin od apelu porannego 9.00 do ciszy nocnej do 22.00. Zależy nam, aby wszystko miało miejsce w jednym konkretnym dniu. Jest to spowodowanie tym, iż planujemy w tym dniu luźniejszy program, aby żaden uczestnik obozu nie stracił elementu realizacji programu obozu. Dodatkowo u innych dzieci w szczególność tych mniejszych wizyta Rodziców kolegi lub koleżanki wywołuje dodatkową tęsknotę za własnymi Rodzicami. Jeśli wypis z obozu chce dokonać inna osoba niż rodzic lub prawny opiekun należy uzupełnić dodatkowy druk dostępny poniżej:

Zgoda na wypis

Jest to warunek konieczny, aby wypisać uczestnika z obozu i będzie przestrzegany. Wynika on z przepisów prawa oraz doświadczeń innych obozów.

Lista autokarowa

W tym roku zgodnie z przepisami RODO nie możemy opublikować imiennych list autokarowych. Jednak aby ułatwić sprawę informujemy że, w autokarze nr 1 jadą następujące drużyny:

  • 3GDW
  • 117 DSH Szczyt im. Ireny Sendlerowej
  • 71 DSH Grot
  • 5 GDW Gacek im. kpt. Stefana Głogowskiego Józef

W autokarze nr 2 zasiądą:

  • 10 DH Zorza
  • 6 WDH Inka
  • 25 GDH Rysy
  • 72 DH Nokturn, p DH z Chynowa

Autokar nr 3 będzie przewoził drużyny 41 DH Aqua

  • 4GZ Odkrywcy Atlantydy
  • 15 GZ Dzielne Orły
  • 21 GZ Świetliki

Listy oraz numery autokarów będą wywieszone na pojazdach. Jeśli Państwa dziecka nie ma na tej liście prosimy o kontakt z drużynowym lub komendą obozu. Obozowicze będą podróżowali autokarami, które będą podstawione w następujących miejscach i o określonym czasie:

  • Jasieniec zbiórka o 5.15 spod parkingu przed Kościołem (adres: ul. Warecka 37 Jasieniec) wyjazd o 5.30
  • Grójec zbiórka o 5.45. spod zatoczki autobusowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 (adres: ul. Polna 17 Grójec).

Prosimy o zapakowanie bagaży dzieci do pojazdów, którymi będą podróżowali i prosimy o niewchodzenie do autokarów, ponieważ w Grójcu o 5.50 odbędzie się apel na parkingu przed Szkołą Podstawową nr 2. Wyjazd zaplanowany jest o godz. 6.00.

Bagaże

Plecaki, śpiwory obowiązkowo podpisujemy imieniem i nazwiskiem (lub dołączamy identyfikatory). W związku z brakiem wolnych miejsc w autokarach, prosimy ograniczać ilość bagażu. Maksymalny ciężar to 25 kg. Prosimy o rozsądne pakowanie. Może wystąpić sytuacja w której harcerz lub harcerz starszy będzie musiał wziąć swój plecak i przenieść go z miejsca postoju autokarów na teren obozowiska. Nie zabieramy dodatkowych bagaży!!! (napoje). W razie potrzeb można wysłać paczkę. Adres naszej placówki jest poniżej.

Uczestnik ma prawo posiadać jeden plecak (harcerze) lub wyjątkowo miękką walizkę (zuchy) dotyczy to luku bagażowego. Zachęcamy do zabrania również bagażu podręcznego „na górę” do autokaru.

Zastępy

Jedną z cech metody harcerskiej jest praca systemem małych grup. Zastępy będą stworzone na początku obozu. Liczba członków zastępu waha się od 4 do 6 osób. Każdy zastęp to jeden namiot. Członkowie zastępu wybierają swojego lidera nazywanego zastępowym.

Kadra na tegorocznym obozie

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania obozu i podobozów i podziału kompetencji występują następujące funkcje:

Komendant obozu – phm. Ariel Bienkiewicz tel. 501 432 444

Komendant gniazda zuchowego – pwd. Mateusz Kołacz tel. 666 960 235

Komendant gniazda harcerskiego pwd. Kacper Biernacki tel. 721 113 438

Komendant gniazda starszoharcerskiego – pwd. Adam Gniadzik tel. 515 154 609

Podstawowy ekwipunek

Zalecamy, aby pakować się do plecaków turystycznych. Dodatkowo przypominamy, iż na obozie można dokonać ręcznego prania. Cały ekwipunek dostępny jest poniżej:

Ekwipunek

Należy pamiętać, aby dało się zamontować menażkę na menażniku (stojak drewniany wbity w ziemię) przy pomocy sznurka, jeśli to się nie uda, zalecamy aby naczynia były trzymane w woreczku ze sznurkiem. 

Zastęp służbowy

Każdego dnia na podobozie oraz obozie będzie wyznaczony odpowiedni zastęp służbowy wraz z instruktorem służbowym (jednym z członków kadry obozu).

Do zadań zastępu służbowego będzie pomaganie na kuchni między innymi: przy oczkowaniu ziemniaków, nalewaniu napojów czy wykładaniu posiłków na stoły; dbanie o czystość w częściach wspólnych takich jak stołówka; toalety czy zmywalnia naczyń; wymiana worków w koszach na śmieci; prace naprawcze sprzętu obozowego.

Zastęp służbowy to jedna z obrzędowości obozów harcerskich. Jej zadaniem jest nauka pracy w grupie oraz nauka odpowiedzialności za innych.

Adres obozu

Obóz Hufca ZHP Grójec
ul. Morska 21
82-110 Sztutowo

Pytania i odpowiedzi….

  1. Czy będzie możliwy depozyt pieniędzy u drużynowego?Tak. Po zakończeniu apelu na placu przed Szkołą Podstawową nr 2 można wręczyć drużynowemu w kopercie pieniądze. Prosimy, aby koperta była zaklejona i podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka. Jednocześnie zachęcamy również do przekazania depozytów pieniężnych przez harcerzy po zakwaterowaniu na obozie.
  1. Jak wybrać najlepszą menażkę na obóz?Najlepsza menażka na obóz jest zrobiona z materiału trwałego np. stal kwasoodporna, plastik. Pamiętać należy, aby dała się zamontować na menażniku. Jeśli nie ma takiej możliwości należy wyposażyć się w przewiewny woreczek.
  1. Moje dziecko stale przyjmuje leki? Co mam zrobić?Po pierwsze w karcie kwalifikacyjnej należy podać dokładnie informacje w tym zakresie. Po drugie należy przy wyjeździe przekazać pielęgniarce odpowiednią ilość leków wraz z kartką ze sposobem dawkowania. Przypominamy o zabezpieczeniu dzieci źle znoszących podróż w odpowiednie leki Aviomarin lub Lokomotiv (w przypadku nieposiadania tych leków, dzieci będą musiały ponieść koszt zakupu leków z kieszonkowego).
  1. Jakie elementy munduru powinien posiadać każdy członek?Każdy członek powinien posiadać pełne umundurowanie zgodne z regulaminem swojego środowiska. O dokładne elementy umundurowania warto zapytać drużynowego. Warto, aby każdy uczestnik miał pełne umundurowanie.
  1. Czy obóz jest zgłoszony do Kuratorium Oświaty?Można dokonać podglądu zgłoszenia w portalu kuratorium oświaty wypoczynek.men.gov.pl lub bezpośrednio w >>>tu<<<.
  1. Czy można uzyskać fakturę VAT w związku z wypoczynkiem dziecka?Tak, wystarczy na adres grojec@zhp.pl napisać wiadomość o potrzebie uzyskania faktury VAT.  Faktura będzie do odbioru przy zakończeniu obozu.
  1. Jaki plecak?Warto wiedzieć, że, dobry plecak służy bardzo długo. Należy przemyśleć jego zakup. My zachęcamy do zakupu 80 lub 90 litrowego plecaka. Może wydawać się duży dla zucha, ale gdy dziecko podrośnie, plecak będzie w sam raz.
  1. Czy każdy uczestnik powinien posiadać mundur?Jest to niewątpliwie wyróżnik i powód do dumy każdego zucha, harcerza czy instruktora. Ponieważ jest to okres bardzo ciepły zachęcamy również do posiada do bluzy mundurowej krótkich spodenki lub spódnicy zgodnie z regulaminem mundurowym środowiska. Z doświadczenia możemy podpowiedzieć, że lepiej mieć na stałe włożony pasek do każdej dolnej części umundurowania. Paski tego typu bardzo ciężko się przeplata przez szlufki.
  1. Co z Kleszczami?Na terenie obozu nie występuje roślinność, w której są kleszcze. Jednak w związku licznymi zajęciami w terenie uczulamy na posiadanie bluz z długim rękawem, długich skarpet i spodni, które są najlepszą ochroną. Przypominamy o posiadaniu środka zapachowego przeciw kleszczowego.
  1. Jakie obuwie zabrać?Nie potrzeba zabierać „gumowcy”, wystarczą solidne buty o twardej podeszwie na pogodę i niepogodę. Teren obozu jest bardzo nierówny, w związku z tym odpowiednie buty trekingowe są istotnym wyposażeniem każdego zucha i harcerza. Klapki służą nam jedynie do wyjść na plażę (100m) i pod prysznic.
  1. Oświetlenie obozu?Natryski są oświetlone. Na Reszcie terenu, aby sprawie się poruszać po terenie obozu wskazane jest posiadanie własnej latarki.
  1. Opieka medycznaNa obozie w Sztutowie jest pielęgniarka, a w odległej 2 km przychodni zdrowia w Szutowie gdzie urzęduje lekarz pierwszego kontaktu. Najbliższa przychodnia przyszpitalna znajduje się w Nowym Dworze Gdańskim.
  1. Obrzędowość obozowaJedną z cech wyróżniających każdy obóz harcerski jest jej obrzędowość. Tematem tegorocznego obozu jest wspólna przygoda na Dzikim Zachodzie. Fabuła będzie krążyła wokół Indian i kowbojów. Tematyka jest tylko otoczką. Najważniejsze jest to, ile przy tym uda się przekazać wiedzy i doświadczeń zuchowi czy harcerzowi. W swoich działaniach stawiamy na zdobywanie praktycznych umiejętności.
  1. Finka lub inne ostre narzędzieNóż harcerski, finka lub scyzoryk to atrybut nie jednego harcerza. Zabrania się posiadania takich narzędzi przez zuchy. W przypadku harcerzy i harcerzy starszych jest możliwość posiadania takiego narzędzia. Jest to dobry czas, aby nauczyć się prawidłowo posługiwać tym niebezpiecznym narzędziem. Zaznaczyć należy, że, jeśli sprzęt będzie użytkowany niewłaściwie zostanie zdeponowany u drużynowego i oddany rodzicowi do rąk własnych na koniec obozu.
  1. Jakie mogą występować kary i nagrody na obozie?Zaczynając od nagród można wyróżnić następujące pozycje:
      • pochwałę słowną,
      • pochwałę do odczytania na apelu,
      • możliwość rozpalenia ogniska oraz bycia strażnikiem ognia,
      • przyznanie odpowiedniej ilości punktów w klasyfikacji obozowej,
      • pochwałę wraz z przekazaniem informacji do rodzica,
      • drobną nagrodę rzeczową,
      • wyróżnienie na forum podobozu,
      • przyznanie sprawności.

Do kar zaliczamy:

      • naganę słowną,
      • naganę z odczytaniem na apelu,
      • dodatkowa służba wartownicza,
      • dodatkowa służba w zastępie służbowym,
      • wykonanie dodatkowych prac na rzecz obozu lub podobozu,
      • naganę wraz z przekazaniem informacji do rodzica,
      • dodatkowa zaprawa poranna z plecakiem,
      • wydalenie z obozu.

Służymy Państwu swoim doświadczeniem, dlatego zachęcamy do telefonowania. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z komendantami odpowiednich gniazd lub komendantem obozu. Warto dodać, że punkt „pytania i odpowiedzi” powstaje dzięki Państwu.

Zachęcamy również do lektury listu wychowawcy kolonijnego, niby prześmiewczy, ale prawdziwy 🙂

>>LINK<<<

Czuwaj!
Komenda obozu
HAL Sztutowo 2019

Słowniczek obozowy:

Podobóz– miejsce wyznaczone z całego terenu obozu, w którym znajdują się namioty uczestników oraz kadry wychowawczej. Każdy podobóz realizuje swój indywidualny plan pracy.

Stołówka– miejsce na terenie obozu z przeznaczeniem na jedzenie posiłków

Natryski– miejsce przeznaczone do mycia ciała wraz z wyznaczonym miejscem do mycia twarzy i zębów

Drużynowy– osoba pełnoletnia pełniąca rolę wychowawcy kolonijnego

Kadra podobozu– grupa osób tworząca program i dbająca o bezpieczeństwo dzieci na obozie

Komendant podobozu– pełnoletni instruktor harcerski czuwający i zarządzający pracami podobozu

Zastęp– grupa osób śpiąca w jednym namiocie, z pośród swojego grona zastęp wybiera swojego lidera czyli zastępowego.

Komendant obozu– pełnoletni instruktor harcerski czuwający nad bezpieczeństwem przebywających na wypoczynku dzieci i młodzieży, dba o odpowiednie warunki do bezpiecznego przebywania dzieci ma obozie. Koordynuje wszystkie prace na obozie.

Zastępowy– przedstawiciel swojego zastępu, do głównych zadań należy reprezentowanie zastępu na forum całego podobozu, meldowanie zastępu.

Menażnik– kij wbity w ziemię służący do zawieszania na nim swoich menażek, niezbędników i kubków. Każdy zastęp ma swój menażnik. Aby łatwiej przechowywać swoje naczynia zalecamy zastosowanie woreczka (koniecznie przepuszczającego wodę) na sznurku. Sprawdza się do tego woreczek do prania bielizny.

Oboźny– osoba z gwizdkiem, która czuwa nad czasem na obozie. To ona informuje podobóz co i kiedy będzie wykonywał podobóz.

Proporzec– oznaczenie każdego zastępu umocowanie na drzewcu (tj. drewniany kij) do wykonania przez każdy zastęp.