Dla Rodziców

Drogi Rodzicu!

Zostaliśmy poinformowani, że zastanawiasz się nad tym, czy wysłać swoje dziecko do harcerstwa. Chętnie Ci opowiemy, jak to wygląda.

W wakacje Twoje dziecko pojedzie na obóz i jego drużynowy/a będzie szaleć ze złości, że dzwonisz dwa razy dziennie, żeby dowiedzieć się, co u Twojego malucha. Od razu więc informujemy Cię, Drogi Rodzicu, co będzie się działo u Twojego dziecka na obozie, żebyś nie musiał już dzwonić: ani przez chwilę nie będzie się nudzić, będzie regularnie jeść posiłki, chodzić spać o stałych porach (oprócz dni, kiedy będzie biegać w nocy po lesie z dziką przyjemnością). Wstawać będzie wcześnie i gwarantujemy, że ani jedno „jeszcze chwilkę” nie zostanie wysłuchane, a Twoje dziecko szybko zacznie się cieszyć z wczesnych pobudek. Na obozie Twoje dziecko nauczy się samo robić sobie łóżko, nie bać się burzy, siedzieć spokojnie i spokojnie słuchać, jak starsi opowiadają o Ważnych Rzeczach, wreszcie nauczy się równo kroić cebulę, porządnie prać ręcznie własne ubrania, utrzymywać porządek i szorować naczynia na błysk.

Twoje dziecko zdobędzie w przeciągu roku więcej umiejętności niż dziecko Twoich znajomych przez cztery lata technikum. Dodatkowo mocno wbije sobie do głowy, czym jest szacunek, zaufanie, obietnica, prawdziwość, wytrwałość, honor.

Nie zdziw się, Drogi Rodzicu, kiedy w słowniku Twojego dziecka szczególnie dużą frekwencję będą miały wyrażenia: „ja sam/a”, „umiem”, „nie”, „spokojnie, zrobię to”, „nie, nie boję się” i tym podobne. O tym też musimy Cię poinformować – Twoje dziecko stanie się samodzielne szybciej, niż mogłeś to zaplanować.

Co oferujemy?

Zgodnie z misją ZHP ma wychowywać młodego człowieka dbając o jego  wszechstronny rozwój i kształtowanie charakteru poprzez stawianie wyzwań.

Harcerstwo jest wspaniałą przygodą! Wstępując do ZHP dziecko rozwija samodzielność, bawi się i zdobywa nowe umiejętności. Ma zapewniony atrakcyjny, dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży program. Jednocześnie dbamy o bezpieczeństwo swoich członków szkoląc instruktorów, którzy pracują z młodzieżą.

Jak działamy na co dzień?

  • Zbiórki– cotygodniowe spotkania gromady/drużyny podczas których zdobywamy nowe umiejętności dostosowane do wieku uczestników – zuchy bawiąc się zdobywają sprawności zuchowe, harcerze poprzez gry rozwijają swoje umiejętności, harcerze starsi poznają otaczający nas świat, a wędrownicy podejmują wyzwania.
  • Biwaki, zloty – wyjazdy weekendowe podczas których gramy, bawimy się i bardzo często poznajemy dzieci z innych drużyn.
  • Obozy– wyjazdy wakacyjne, które są wielką przygodą, a w trakcie nich zdobywamy masę nowych umiejętności oraz uczymy się samodzielności.
  • Współpracujemy z innymi organizacjami– chociażby organizując co roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy.
  • Uczymy przydatnych umiejętności– zdobywając stopnie, sprawności, biorąc udział w kursach i szkoleniach uczymy się między innymi pierwszej pomocy czy też jak posługiwać się mapą w terenie.

Dlaczego warto zapisać swoją pociechę?

ZHP pozwala rozwinąć skrzydła każdemu kto się w nim zajdzie, otworzyć oczy na otaczający świat. Atrakcyjny program połączony z bezpieczeństwem jest idealną receptą na zapełnienie swoim pociechom wolnego czasu stanowiąc przy okazji świetną alternatywę dla komputera czy telewizji. A gdy już uznają Państwo, że to właśnie harcerstwo jest tym czego szukacie, zapraszam do zakładki „drużyny” – znajdują się tam opisy poszczególnych ekip ze zdjęciem i numerem kontaktowym.

ZHP – działa zgodnie z zasadami, celami i metodą wprowadzonymi przez założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i rozwiniętymi przez Andrzeja Małkowskiego.

  • jest dobrowolnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.
  • jest stowarzyszeniem apolitycznym, niezależnym ideowo i organizacyjnie od partii, ruchów i organizacji o charakterze politycznym. Nie można wykorzystywać struktur ani symboli ZHP do prowadzenia działalności politycznej.
  • jest członkiem światowej rodziny skautowej zrzeszonej w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM), Światowym Stowarzyszeniu Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) i Międzynarodowym Bractwie Skautów i Przewodniczek (ISGF).
  • wychowuje młodych ludzi na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim.

Podstawą wychowania w ZHP są normy moralne, wywodzące się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijaństwa. ZHP uznaje prawo każdego członka Związku do osobistego wyboru systemu wartości duchowych.

Ile kosztuje harcerstwo?

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. Wysokość składki ustalona jest dla każdej chorągwi indywidualnie – dla Chorągwi Mazowieckiej kwartalna składka wynosi 50 złotych.

Na co są wykorzystywane składki?

Z części należnej dla hufców i chorągwi:
na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.

Z części należnej dla Głównej Kwatery ZHP:
na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.

Dzięki dofinansowaniom, płacona składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek drużyny.

Mundury

Nosząc mundur harcerski, członek ZHP identyfikuje się z organizacją, do której przynależy. Reprezentując swoją drużynę, buduje wizerunek całego harcerstwa, dlatego tak ważne jest, aby mundur był jak najszybciej w pełni i dobrze skompletowany.

Przed zakupem należy jednak upewnić się, że dziecko chce zostać harcerzem na dłużej, a nie jest to tylko „słomiany zapał”.

Każda drużyna lub szczep ma własne zwyczaje, kolorystykę lub skład umundurowania, dlatego przed zakupem najlepiej skontaktować się z drużynowym.

Mundur można kupić w oficjalnej składnicy harcerskiej ZHP 4 żywioły.

Koszt obozu

Obóz harcerski i kolonia zuchowa to najlepsze formy spędzania wakacji. Program dnia pozwala dziecku wykorzystać czas maksymalnie na świetną zabawę i naukę poprzez działanie, a wykwalifikowana kadra dba o bezpieczeństwo i różnorodność zajęć.

W skład kosztów obozu wchodzą najczęściej:

  • zakwaterowanie,
  • wyżywienie (4 posiłki dziennie),
  • opieka medyczna,
  • koszt realizacji programu,
  • ubezpieczenie,
  • transport.

Przeważnie ceny obozów mieszczą się w granicach od 1500 zł do 2000 zł.

Koszt rajdów, biwaków

Rajdy i biwaki harcerskie to trwające 2-3 dni wyjazdy, które w ciągu roku pozwalają na uatrakcyjnienie realizowanego programu. Zwiększają one możliwości na praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na zbiórkach. Rajdy i biwaki są jednym z najlepszych sposobów na zintegrowanie drużyny, a co za tym idzie – polepszenie komfortu pracy i rozwoju każdego harcerza.

Koszt biwaków trwających 2-3 dni zaczyna się już od kilkunastu złotych.

Jak znaleźć harcerzy i gdzie zapisać dziecko do harcerstwa?

Odnalezienie harcerzy w swoim mieście czy na osiedlu nie musi być takie trudne. Bardzo często drużyny same ogłaszają nabór w szkołach w których działają do swoich szeregów, co następuje zazwyczaj na początku roku szkolnego. Drużyny dostosowane do wieku dzieci można również znaleźć kontaktując się z nami poprzez maila grojec@zhp.pl.

Warto wiedzieć, że większość drużyn działa w konkretnym pionie metodycznym:

  • Zuchy to dzieci z klasy 1 – 3 szkoły podstawowej – tutaj wyjątkowo drużyny nazywają się Gromadami Zuchowymi
  • Harcerze chodzą do klas 4 – 6 szkoły podstawowej
  • Harcerze starsi to 7-8 klasa szkoły podstawowej
  • Wędrownicy to młodzież w wieku licealnym