Dlaczego my?
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce organizacja młodzieżowa, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności, niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 tysięcy instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

Podczas rozliczania tegorocznego PIT-u pomyśl o swoim dziecku i przekaż 1,5% na jego harcerską przygodę! Jak to zrobić? Zaloguj się do Portalu Podatkowego i wskaż ZHP w PIT 37 lub PIT 38, jako organizację, której chcesz przekazać swój 1,5%. Wystarczy, że wpiszesz numer
KRS – 0000291419 – Hufiec Grójec oraz ewentualnie nazwę drużyny.
Jak to zrobić?
KROK 1. Wypełnienie zeznania rocznego PIT
Po zmianach prawnych przekazanie przez podatników swojego 1,5% dla ZHP jest niezwykle proste.
Wystarczy, że zalogujesz się do Portalu Podatkowego i wskażesz ZHP w PIT 37 lub PIT 38, jako organizację, której chcesz przekazać swój 1,5%, a następnie zaakceptujesz i wyślesz zeznanie.
Jeśli w poprzednich latach przekazywałeś już swój 1,5% na ZHP – spokojnie!
Portal Podatkowy już wpisał ZHP jako oragnizację, której zostanie przekazany Twój 1,5%. Teraz wystarczy, że zaakcpetujesz i wyślesz zeznanie online.
Chcesz zmienić organizację i przekazać 1,5% na ZHP?
Zaloguj się do Portalu Podatkowego i wybierz opcję “ZMIENIAM ORGANIZACJĘ”. Następnie wybierz z wykazu OPP numer KRS ZHP lub Chorągwi i wskaż cel szczegółowy. Teraz wystarczy, że zatwierdzisz zmianę, a Twój 1,5%, po zaakceptowaniu i wysłaniu zeznania online, trafi do ZHP.
Oczywiście, nadal możesz wypełnić PIT ręcznie.
Wypełnij wtedy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-36L, PIT-38).
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisujemy numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli KRS 0000291419.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie przez organizację pożytku publicznego pieniędzy z 1,5% (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”. (poz. 127, 129 – PIT-28, poz. 303, 305 – PIT-36, poz. 106, 108 – PIT-36L, poz. 124, 126 – PIT-37, poz. 59, 61 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego (art. 45c ust. 5 ustawy o pdof). Informacje te przekazuje OPP urząd skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 128 – PIT-28, poz. 304 – PIT-36, poz. 107 – PIT-36L, poz. 125 – PIT-37, poz. 60 – PIT-38).
KROK 2. Urząd Skarbowy przekazuje pieniądze dla ZHP
Pieniądze – 1,5% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże Urząd Skarbowy do lipca roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
Podatnik nie może podzielić swojego 1,5% między kilka organizacji, dlatego nie ma prawnej możliwości rozdzielenia kwoty podatku, np. dla ZHP i jednej z jej jednostek terenowych.
Co zrobimy z otrzymanym 1,5%?
- Opracujemy kolejne nowoczesne programy wychowawcze, których zadaniem będzie praca na rozwojem charakteru, wiedzy i umiejętności zuchów, harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego; w ramach programu wychowawczego ZHP rozwijać będziemy na wszystkich szczeblach harcerskiej struktury idee pracy nad sobą, braterstwa i służby Polsce i bliźnim;
- Sfinansujemy kształcenie instruktorów, którzy swą społeczną pracą wciąż dynamicznie rozwijają harcerski ruch, to na ich wiedzy i umiejętnościach opiera się wysoka jakość harcerskiego wychowania;
- Rozwijać będziemy harcerskie specjalności w tym żeglarzy, spadochroniarzy, lotników, kawalerzystów, Harcerską Szkołę Ratownictwa, łącznościowców, ekologów, drużyny artystyczne i wiele innych, które wprowadzają młodych ludzi w świat pasji, przyszłego rozwoju zawodowego i wielkiej przygody;
- Dofinansujemy działania służące zachowaniu dziedzictwa harcerskiego i narodowego, między innymi działalność Muzeum Harcerstwa;