20 DH NS ŁAZIKI na Rajdzie Granica

W  dniach 14 – 17.09.2017 r. 20 DH NS „Łaziki” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im.ks.J.Twardowskiego w Grójcu po raz drugi wzięła udział w Rajdzie Granica w Szklarskiej Porębie pod hasłem „Marzenia bez granic”. Rajd Granica to ogólnopolski,

harcerski rajd, organizowany przez ZHP Chorągiew Dolnośląską od ponad 20 lat. W tym roku było ponad 1000 uczestników: zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, harcerzy NS z całej Polski. W ciągu 3 dni harcerze przemierzali górskie szklaki Karkonoszy, Gór Izerskich oraz Rudaw Janowickich.

Rajd rozpoczął się w czwartek wędrówką po Górach Izerskich. Ze Świeradowa-Zdroju udaliśmy się wyciągiem gondolowym przez schronisko na Stogu Izerskim w kierunku Jakuszyc. Niestety pogoda płatała nam figla. Kolejnego dnia wędrowaliśmy po Rudawach Janowickich. Zwiedziliśmy zamek Bolczów z XIV wieku, położony ok. 561 metrów n.p.m oraz przepiękny pałac w Wojanowie z XVII wieku. W tym dniu mieliśmy także okazję zobaczyć jedyne całkowicie drewniane schronisko w Sudetach „Szwajcarkę”, które w niezmienionej postaci stoi od roku 1823 do obecnych czasów. W sobotę pokonaliśmy najtrudniejszą trasę, mianowicie weszliśmy na Śnieżkę i zeszliśmy szlakiem europejskim mijając po drodze Schronisko Dom Śląski i Schronisko Strzechę Akademicką. Dla niektórych naszych harcerzy wędrówki były wyzwaniem, ale także okazją do refleksji, bujania w obłokach i zastanowienia się nad swoimi marzeniami.

Podczas rajdu nie zabrakło oczywiście uroczystych apeli oraz wspólnych pląsów i śpiewów harcerskich.

Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy bardzo zadowoleni z rajdu. Mamy nadzieję, że za rok także weźmiemy w nim udział.