IX OGÓLNOPOLSKI INTEGRACYJNY ZLOT DRUŻYN HARCERSKICH NIEPRZETARTEGO SZLAKU

20 DH NS ŁAZIKI NA

IX OGÓLNOPOLSKIM INTEGRACYJNYM ZLOCIE

DRUŻYN HARCERSKICH NIEPRZETARTEGO SZLAKU

W dniach 18 – 21 maja 2017 r. 20 DH NS „ŁAZIKI” z Grójca działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im.ks.J.Twardowskiego, po raz drugi wzięła udział w IX Ogólnopolskim Integracyjnym Zlocie Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku ZHP Dęblin 2017 r. Zlot odbył się na terenie Twierdzy Dęblin – 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego im. gen. Romualda Traugutta. W zlocie wzięło udział ok. 170 harcerzy z całej Polski. Celem zlotu była integracja środowisk harcerskich, wskazywanie harcerskich metod spędzania czasu wolnego, kształtowanie relacji społecznych oraz rozwijanie samodzielności uczestników.

Już pierwszego dnia po zakwaterowaniu mogliśmy zwiedzić XIX – wieczną Twierdzę Dęblin z jej zabytkami architektonicznymi i militarnymi. Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystym Apelu Powitalnym oraz prezentowaliśmy naszą drużynę przy harcerskim ognisku.

W piątek wzięliśmy udział w harcersko-wojskowych manewrach sportowych o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta Dęblin. Pokonywaliśmy wojskowy tor przeszkód, próbowaliśmy swoich sił w wielu dyscyplinach sportowych, ale tym razem nie udało nam się zdobyć Pucharu. Po obiedzie mieliśmy warsztaty pod hasłem „Nie panikuj – ratuj” z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, utrwaliliśmy sobie takie umiejętności jak bandażowanie, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej czy wykonywanie resuscytacji. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

Trzeciego dnia zlotu został zorganizowany Harcersko-Turystyczny Quest, którego tematem przewodnim była rzeka Wisła. Trasę jaką mieliśmy do pokonania to około 16 km. Na trasie czekały na nas różne zadania do wykonania. Mieliśmy m.in. policzyć ile filarów miał most na rzece dla pociągów, ile latarni wbito w most, upolować kaczki na obiad, złowić ryby, zbudować tratwę, wyciągnąć kotwicę, rzucić kołem ratunkowym, zaznaczyć na mapie rzekę Wisłę i większe miasta przez które przepływa, a także rozwiązać test wiedzy o rzece Wiśle. Wykonanie wszystkich zadań pozwoliło nam odgadnąć hasło Questu „Nie zawracaj kijem Wisły”. Wieczorem odbył się Apel Pożegnalny z wręczeniem nagród i pucharów. Ale to nie był koniec wrażeń tego dnia. Po apelu wzięliśmy udział w grze muzealnej podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. I tak mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę z zakresu tańców z lat 20-tych, historii przedwojennego kina polskiego, samolotów używanych przez polskie lotnictwo w okresie II RP, lokalizacji pułków lotniczych w Polsce oraz historii mody. Jedną z wielu atrakcji tego wieczoru były prezentacje grup rekonstrukcji historycznej. GRH Bluszcz i Wolant zaprezentowały modę historyczną cywilną i wojskową od lat 20-tych do okresu powojennego. Tego wieczoru mogliśmy także podziwiać ekspozycję kilkudziesięciu samolotów, śmigłowców, radarów i rakiet przeciwlotniczych.

Niedziela upłynęła na pożegnaniach i zapewnieniach, że za rok znów się spotkamy w Dęblinie.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj

pwd. Justyna Kępka