20 DH NS ŁAZIKI na zimowisku w Międzyrzeczu

DSC09212W  dniach 30.01 – 3.02.2017 r. 20 DH NS „Łaziki” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im.ks.J.Twardowskiego w Grójcu wzięła udział w V Spotkaniu Zimowym Drużyn Nieprzetartego Szlaku „W wielkim kręgu” w Międzyrzeczu.

Zimowisko rozpoczęło się świecowiskiem po hasłem „W wielkim kręgu”. Podczas niego mieliśmy okazję poznać inne środowisko harcerskie m.in. drużyny harcerskie z Łodzi, Bydgoszczy, Turku, Glińska, Toporowa, Rokitna, Skwierzyny, Świecia oraz Przytocznej. 

Kolejny dzień dostarczył nam „coś dla ducha i coś dla ciała”. Ranek spędziliśmy w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, gdzie zobaczyliśmy największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Obok nich, Muzeum w Międzyrzeczu posiada kolekcję malarstwa portretowego o charakterze reprezentacyjnym, obiekty numizmatyczne, wyroby stolarskie, ceramikę, militaria z epoki, medalierstwo, a także bardzo ciekawą wystawę etnograficzną, ukazującą lokalne obyczaje i kulturę ludową ludności zamieszkującej obszar zachodniej Wielkopolski. Po muzeum przyszedł czas na „coś dla ciała”. Odwiedziliśmy basen, gdzie korzystaliśmy z różnych jego atrakcji m.in. biczy wodnych, gejzerów, fontann, sauny fińskiej oraz jacuzzi. Popołudnie spędziliśmy biorąc udział w uroczystym apelu mundurowym, a następnie odbyła się projekcja filmu w kinie „Bambino”. Wieczór należał do balu karnawałowego, gdzie takiej ilości piratów, księżniczek, królów, pszczółek, wróżek, dawno nie widzieliśmy.

Środowy poranek rozpoczął się grą terenową w postaci „Międzyrzeckich manewrów”. Zadaniem naszej drużyny było poznanie historii szpitala dla psychicznie i nerwowo chorych w Obrzycach. Szpital ten istnieje od 1904 roku, jest kompleksem pawilonów, które przypominają zabudowania mieszkalne, usytuowane wzdłuż szerokich alei spacerowych. Są wśród nich: kościół, cmentarz, pralnia, kuchnia, park rekreacyjny, basen itp. Odwiedziliśmy tam izbę pamięci, gdzie poznaliśmy okres mrocznej historii szpitala, kiedy w okresie II wojny światowej hitlerowcy zamordowali tam ponad 10 000 pacjentów różnych narodowości. Po dość trudnym poranku, popołudnie upłynęło nam bardziej optymistycznie. Wzięliśmy udział w zajęciach tanecznych „Zumbie Fitness”, podczas których sprawdzaliśmy swój rytm oraz ćwiczyliśmy koordynację ciała. Wieczór to zajęcia pod hasłem „W labiryncie niespodzianek”. Wśród nich odbyło się spotkanie z górnikiem, podczas którego dowiedzieliśmy się jak wygląda tradycyjny strój górnika oraz kim był Ignacy Łukasiewicz. Kolejne zajęcia dotyczyły udzielania pierwszej pomocy. Teraz już wiemy jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej oraz w jaki sposób pomóc w przypadku zachłyśnięcia. Następne zadania były już nie lada gratką. Mieliśmy okazję zrobić sobie śmieszne zdjęcia w fotobudce, sprawdzaliśmy nasz zmysł smaku, podczas próbowania i odgadywania różnych potraw i przypraw, a także piekliśmy kiełbaskę przy tradycyjnym ognisku.

Kolejny dzień rajdu upłynął nam na wycieczce do Zielonej Góry „Stolice lubuskiego – południe”. Zwiedziliśmy rynek i jego kamienice z XIX i XX wieku. Byliśmy w planetarium Wenus, gdzie z filmu z animowanym kojotem w roli naukowca – „Ziemia, Księżyc i Słońce”, dowiedzieliśmy się dlaczego świeci Słońce i dlaczego go potrzebujemy? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Jak powstał kalendarz? Jaką rolę w naszym życiu pełnią Słońce i Księżyc?itp. Film w prosty i zabawny sposób przedstawiał najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować na nocnym i dziennym niebie. Następnie udaliśmy się do palmiarni. Zielonogórska palmiarnia cenna jest dzięki unikatowej prezentacji egzotycznych roślin oraz z powodu parku winnego. Obecnie znajduje się tu około 150 gatunków roślin, krzewów i drzew strefy równikowej i zwrotnikowej. Dodatkową atrakcją palmiarni jest najwyższy w Europie daktylowiec kanaryjski rosnący pod dachem oraz 7 akwariów z różnorodnymi ryby tj. rekiny sumowate, piranie czy sumy afrykańskie. Wracając z Zielonej Góry nie mogliśmy nie wstąpić do Świebodzina, gdzie stoi 36 metrowy pomnik Jezusa Chrystusa.

Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystym apelu końcowym, otrzymaliśmy dyplom i drobne upominki. Odbyła się także loteria fantowa „Koło fortuny”, podczas której wylosowaliśmy nagrody za aktywność podczas całego tygodnia zajęć. Kolejny punkt naszego wyjazdu do zabawa taneczna „Dance show”.

Ostatni dzień upłynął nam na długiej, bo ponad 6-godzinnej podróży do domu.  Pomimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania, które pozwoliło nam nawiązać nowe przyjaźnie i stać się bardziej samodzielnymi i zadowolonymi z siebie.

 

DSC09000 DSC09105 DSC09112 DSC09120 DSC09138 DSC09159 DSC09172 DSC08984 DSC08955 DSC08953DSC09212DSC09192