VIII OGÓLNOPOLSKI INTEGRACYJNY ZLOT NS

20 DH NS ŁAZIKI NA

VIII OGÓLNOPOLSKIM INTEGRACYJNYM ZLOCIE

DRUŻYN HARCERSKICH NIEPRZETARTEGO SZLAKU

             W dniach 19 – 22 maja 2016 r. 20 DH NS „ŁAZIKI” z Grójca działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im.ks.J.Twardowskiego, po raz pierwszy wzięła udział w VIII Ogólnopolskim Integracyjnym Zlocie Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku ZHP

Dęblin 2016 r. Zlot odbył się na terenie Twierdzy Dęblin – 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego im. gen. Romualda Traugutta. W zlocie wzięło udział 25 drużyn harcerskich NS z całej Polski. Celem zlotu była integracja środowisk harcerskich, wskazywanie harcerskich metod spędzania czasu wolnego, kształtowanie relacji społecznych oraz rozwijanie samodzielności uczestników.

Już pierwszego dnia po zakwaterowaniu mogliśmy zwiedzić XIX – wieczną Twierdzę Dęblin z jej zabytkami architektonicznymi i militarnymi. Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w Muzeum Sił Powietrznych, gdzie mogliśmy podziwiać ekspozycję kilkudziesięciu samolotów, śmigłowców, radarów i rakiet przeciwlotniczych. Po powrocie odbył się uroczysty Apel Powitalny i prezentacja drużyn przy ognisku.

W piątek wzięliśmy udział w atrakcjach przegotowanych przez 1 Dębliński Batalion Drogowo – Mostowy. Żołnierze przygotowali dla nas m.in. zadania związane z musztrą wojskową, strzelaniem z łuku, nawiązywaniem łączności czy rozminowywaniem terenu. Mieliśmy także okazję zobaczyć sprzęt wojskowy wykorzystywany w zapobieganiu czy likwidacji skutków klęsk żywiołowych czy katastrof technicznych. Niezwykłe emocje wywołała w nas przejażdżka amfibią – pojazdem lądowo – wodnym, wykorzystywanym głównie przez wojska inżynieryjne. Kolejnym punktem tego dnia była Olimpiada Sportowa na wesoło o Puchar Burmistrza Miasta Dęblin, gdzie nasza drużyna mogła spróbować swoich sił w wielu dyscyplinach sportowych i …… udało się, zdobyliśmy Puchar Burmistrza Miasta Dęblina.

Trzeciego dnia zlotu została zorganizowana wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego. Najpierw mieliśmy okazję przejść ścieżką przyrodniczą „Dąb Dominik”, a następnie zwiedziliśmy Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN w Starym Załuczu. Obiekt ten składa się z muzeum, w którym są zgromadzone eksponaty archeologiczne, historyczne, etnograficzne oraz ze ścieżki „Żółwik” i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. W ośrodku mogliśmy zobaczyć żółwie błotne oraz usłyszeć informacje dotyczące budowy lasu i jego mieszkańców. Na koniec pojechaliśmy do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć film o PPN. Wieczorem odbył się Apel Pożegnalny z wręczeniem nagród i pucharów.

Niedziela upłynęła na pożegnaniach i zapewnieniach, że za rok znów się spotkamy w Dęblinie.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj!

DSC05358 DSC05379 DSC05383 DSC05398 DSC05439 DSC05445 DSC05467 DSC05485 DSC05551