20 DH NS ŁAZIKI na wyjeździe śladami harcerstwa

W dniach 16 – 20.11. 2015 r. 20 DH NS „Łaziki” działająca przy Zespole Szkół Specjalnych im.ks.J.Twardowskiego w Grójcu wzięła udział w wycieczce do Zakopanego.     Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem Rynku Głównego Krakowa. Harcerze mieli okazję zapoznać się z historią znajdujących się tam zabytków: Kościół Mariacki, Sukiennice czy Brama Floriańska. Z Krakowa pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie spędziliśmy kolejne 4 dni.

Korzystając z uroków polskich gór, pierwszego dnia naszego pobytu, udaliśmy się na spacer po przepięknej o tej porze roku Dolinie Kościeliskiej w kierunku Hali Ornak. Dla niektórych naszych harcerzy, spacer był nie lada wyzwaniem. Na szczęście po intensywnym dniu, kolejny dzień spędziliśmy na termach „Bania” w Białce Tatrzańskiej poddając się chwili relaksu i korzystając z właściwości zdrowotnych wód termalnych. Zgodnie z planem wycieczki czwartek miał być dniem poznawania Zakopanego, inaczej niż dotychczas, od strony historii harcerstwa i historii Podhala. Zwiedzanie Zakopanego rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy na grobie twórców harcerstwa w Polsce Olgi oraz Andrzeja Małkowskich na Nowym Cmentarzu w Zakopanem. Następnie udaliśmy się zobaczyć Muzeum Harcerskie zlokalizowane w Gimnazjum nr 1 im. O. i A. Małkowskich w Zakopanem, działające od 2001 roku. Mieliśmy okazję poznać historię twórców harcerstwa w Polsce poprzez oglądanie mebli, odznaczeń, książek, dokumentów, zdjęć oraz mundurów – pamiątek po rodzinie Małkowskich. Odwiedziliśmy także Kościół parafialny p.w. Świętej Rodziny w Zakopanem, gdzie w 1913 r. Olga Drahonowska i Andrzej Małkowski wzięli ślub. Popołudnie natomiast upłynęło nam na zwiedzeniu ekspozycji historycznej, etnograficznej i przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego, ukazujących historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala. Będąc w Zakopanem nie mogliśmy nie odwiedzić jednej z najsłynniejszych nekropolii polskich – Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowanych jest wielu wybitnych Polaków oraz położonego nieopodal drewnianego Starego Kościoła Parafialnego. Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy na zwiedzaniu zamków. Odwiedziliśmy pochodzący z XIV wieku Zamek w Niedzicy, jeden z najciekawszych obiektów w polskiej części Spisza. Równie ogromne wrażenie zrobiły na nas udostępnione do zwiedzania, zachowane i częściowo utrwalone ruiny Zamku w Czorsztynie. Z tarasów zamku roztacza się ciekawa i przepiękna panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Ostatni punkt naszej wycieczki to „Cisowy Dworek”, gdzie w 1924 roku Olga Małkowska zbudowała własną szkołę, opartą na programie polskiego skautingu.

Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki. Mamy nadzieję, że w tym roku harcerskim będą jeszcze kolejne, tak owocne w wiedzę i wrażenia wyjazdy.

Wycieczka była możliwa dzięki środkom pozyskanym z programu rządowego „Bezpieczna Plus”. Program ten pozwolił także na zakup mundurów harcerskich, artykułów biwakowych, namiotów obozowych, materiałów programowych potrzebnych do zbiórek harcerskich, komputera, rzutnika oraz odtwarzacza CD. W programie zaplanowano również warsztaty jeździeckie oraz wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego.