Składka członkowska/Mundur

Składka członkowska wynosi 27 zł za każdy kwartał. 
Każdy członek Związku Harcerstwa Polskiego jest zobowiązany do opłacania składek członkowskich. Harcerz wpłaca swoje składki do drużyny, a drużyna przekazuje je do hufca. Wpłaty składek mogą być rozwiązane w taki sposób, np. „dołączane” do wpłat za biwaki, czy wyjazdy drużyny. Przykładowo: 15 zł od osoby za biwak (wyżywienie, materiały itp.) + 27 zł składek. Nowi członkowie nie płacą składek za kwartał w trakcie, którego zapisali się do drużyny.
Na co przeznaczane są składki członkowskie? 20% (9,6 zł w skali roku) znajduje się w hufcu, ale do wykorzystania przez drużynę (zakup sprzętu,ubezpieczenie od NNW, dofinansowanie wyjazdów itp.). Kolejne 20% służy utrzymaniu hufca (poziom powiatowy, utrzymanie budynków, sprzętu itp.). Następne 20%: chorągwi (poziom wojewódzki – Organizacja szkoleń, utrzymanie nieruchomości itp.). Pozostałe 40% trafia do Głównej Kwatery, gdzie oprócz wymienionych kosztów, służą również np. do opłacenia składek ZHP w międzynarodowych organizacjach skautowych.
Z czego utrzymuje się drużyna? Z obowiązkowych składek, akcji zarobkowych (np. 1 listopada), 1% podatku. Zarówno drużynowi, jak i komendanci wyższych szczebli pełnią swoją służbę nieodpłatnie i płacą takie same składki jak inni członkowie ZHP.

Mundur

Chcemy wprowadzić nowy system zakupów, aby przyspieszyć posiadanie mundurów przez nowych harcerzy. Elementy które wymagają dopasowania rozmiaru byłyby kupowane przez rodziców, a pozostałe: przez drużynę.

Elementy które wymagają dopasowania rozmiaru. Prosimy o zakup jedynie elementów wymienionych:

Koszula mundurowa. Koszt nowej to 85 zł. Istnieje możliwość zakupu używanej na aukcjach, w serwisach ogłoszeniowych, niekiedy również składnice harcerskie oferują używane elementy munduru w niższej cenie. Zielona dla chłopców, szara dla dziewcząt. Koszula mundurowa ZHP na lewej kieszeni posiada wyhaftowaną flagę Polski i logo ZHP, oprócz tego posiadają wewnątrz metki z logiem Związku.

Spódnica dla dziewcząt, oliwkowe spodnie dla chłopców. Nowa spódnica mundurowa kosztuje 55 zł, jest szara i nieco ciemniejsza od damskiej koszuli mundurowej.
Chłopcy noszą do munduru długie spodnie czarne lub oliwkowe typu „bojówki” wg ustaleń drużyny. Polecamy zakup spodni „lightweight olive” z demobilu brytyjskiego, można je kupić na Allegro już za 15-30 zł, czasami pojawiają się też w sklepach z używaną odzieżą. Numery podane w rozmiarówce to długość nogawki/obwód w pasie/obwód w talii. Na allegro trzeba ich szukać pod hasłami takimi jak „spodnie oliwkowe”, „brytyjskie”, „z angielskiej armii” itp. Najczęściej w kategorii Kolekcje i sztuka / Kolekcje / Militaria / Umundurowanie i wyposażenie / Wielka Brytania

Beret: Nowy w składnicy harcerskiej kosztuje ok. 20 zł. Dopasowuje się go wedle obwodu głowy.

Gdzie można kupić mundur:
„4 Żywioły”: www.sklep.4zywioly.pl, Warszawa, ul. Konopnickiej 6
„Skaut”: www.skladnicaharcerska.pl, Warszawa ul. Targowa 12, ul. KEN 56, ul. Słowackiego 27/33
Inne: www.wgl.pl, www.sqadnica.pl, www.taniaskladnica.pl
Ponieważ koszule i spódnice są produkowane przez jednego producenta, ceny we wszystkich składnicach będą bardzo zbliżone.

Łącznie jest to koszt ok. 170 zł w przypadku zakupu nowych, a nie używanych elementów munduru. Nie ma potrzeby zakupu munduru już teraz, od razu. Pierwsza okazja na jaką może być potrzebny munduru nowym członkom drużyny to uroczystości 11 listopada. Kolejne to ewentualne wyjazdy w grudniu (np. Betlejemskie Światło Pokoju). Najpierw dobrze jest zobaczyć czy dziecko „zadomowi się” w drużynie i po kilku pierwszych zbiórkach nadal będzie chciało należeć do niej.
Pozostałe elementy zostaną zakupione ze środków drużyny. Są to: pasek parciany (zielony dla chłopców, czarny dla dziewcząt), czarne getry i błękitne wywijki dla dziewcząt, lilijka na beret, naszywki, suwak do chusty. Podobnie pozostałe elementy, wręczane uroczyście w momencie osiągnięcia pewnego etapu harcerskiego rozwoju są kupowane przez drużynę: chusta, naramienniki, lilijka noszona przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego, Krzyż Harcerski, oznaczenia sprawności, sznury funkcyjne.

Pozostałe zakupy
Podobnie jak z mundurem, nie ma pośpiechu w zakupie np. wyposażenia biwakowego. Nie ma konieczności posiadania przez nowych harcerzy „wszystkiego” już na pierwszy biwak. O wiele lepiej kompletować jest sprzęt powoli i systematycznie, przez cały rok aż do obozu, równolegle z tym jak dziecko dowiaduje się jak z tego sprzętu korzystać.
Na przykład spakować się można w plecak szkolny. Zamiast menażki, czy specjalnego turystycznego zestawu naczyń można zabrać ze sobą zwykłą metalową, lub plastikowa miskę, kubek i łyżkę do zupy. Śpiwór może być tani: najbliższa okazja do nocowania na zewnątrz, w namiocie zdarzy się wiosną/latem. Na wyjścia do lasu póki co też wystarczą zwykłe codzienne ubrania i buty.

Do Pobrania:  Zgoda na przynależność dziecka do ZHP

 

Regulamin_mundurowy_ZHP

mu-zdj

Lewa kieszeń

Krzyż harcerski

Krzyż harcerski jest tradycyjna odznaką harcerską. Krzyż jest otrzymywany przez harcerza po uroczystym przyrzeczeniu. Nie jest on kupowany przez rodziców. Na krzyżu można oznaczać stopnie harcerskie. Nosi się go nad lewą kieszenią (w mundurze jest gotowy otwór)

Plakietka WOSM/ WAGGGS

Plakietka symbolizująca przynależność do światowego ruchu skautowego. Naszywa ją się na środek lewej kieszeni. Harcerze(zuchy) noszą fioletową plakietkę WOSM, harcerki (zuchenki) niebieską WAGGGS. Koszt:  3,50 PLN.

Lewe ramię

Plakietka szczepu

Plakietka będąca znakiem przynależności do szczepu. Plakietka otrzymywana po odpowiednik okresie od komendanta szczepu. Przyszywa się ją 2cm poniżej wszycia naramiennika.

Plakietka hufca

Plakietka identyfikująca harcerza z macierzystym hufcem. Plakietkę otrzymuje się bezpłatnie od drużynowego. Przyszywa się ją 2 cm Poniżej plakietki szczepu.

Sznur funkcyjny

Jest oznaczeniem pełnionej funkcji. Harcerz otrzymuje go przy mianowaniu.

Prawa kieszeń

Plakietka z imieniem (dopuszczalna forma)

Plakietkę otrzymuje się od drużynowego. Naszywa się ją nad prawą kieszenią.

Znaczek zucha

Jest odznaką organizacyjną zuchów. Otrzymuje się go po złożeniu obietnicy zuchowej. Nie jest on kupowany przez rodziców. Z sentymentu można nosić na patce prawej kieszeni.

Znaczki okolicznościowe typu pin

Metalowe znaczki na pin otrzymuje się po imprezie na której organizator przewidział je zamiast plakietek. Nosi się je na patce prawej kieszeni po lewej stronie

Odznaki PTTK

Na patce prawej kieszeni można nosić odznaki PTTK.

Plakietka okolicznościowa

Otrzymywana po obozie, rajdzie, zjeździe. Zazwyczaj naszywana na środku prawej kieszeni.

Prawe ramię

Plakietka drużyny

Nosi się ją na prawym ramieniu pod wszyciem naramiennika. Plakietkę otrzymuję się uroczyście od drużynowego.

Projekty starszoharcerskie

Pasek materiału pomiędzy sprawnościami i plakietką drużyny  na którym są oznaczane projekty starszoharcerskie. Pasek trzeba wykonać samemu (praktycznie nie stosujecie więc nie wiem czy wpisywać)

Sprawności

Nosi się je na prawym rękawie 5 cm poniżej wszycia naramiennika (miejsce na plakietkę drużyny). W rzędach po trzy. Koszt 1.90 PLN.

Inne

Patki

Są oznaczeniem stopni i przynależności do danego środowiska. Nakłada się je na naramienniki. Otrzymuje się je od drużynowego.

Lilijka

Lilijka noszona jest na nakryciu głowy. Harcerze noszą lilijkę w kolorze srebrnym. koszt 4-6 zł

 

 

http://hzc.ezhp.pl/orleta/images/sis.jpg